mapa(nie)pamięci
O projekcieAbout the projectPamięć zapisanaPunkty na mapieEdukacjaKontakt

Pamięć zapisana

Opracowany tekst jest próbą ukazania stanu pamięci o biłgorajskich Żydach w dostępnych opracowaniach. Z uwagi na ich wielość skupiam się w tekście na dwóch głównych wątkach. Pierwszym z nich są wspomnienia o Biłgoraju autorstwa ocalonej z Zagłady społeczności biłgorajskich Żydów. Jedna z dwóch wydanych po wojnie została przetłumaczona na język polski. Posłużyła mi jako ważne źródło informacji. Drugi wątek poświęcony został postaci związanej z Biłgorajem, a znanej szerszej publiczności za sprawą literackiej Nagrody Nobla - chodzi o Isaaca Bashevitza Singera, którego dziadek był słynnym biłgorajskim rabinem.

Tekst nie wyczerpuje tematu, żydowska historia Biłgoraja opisywana jest w wielu miejscach, zarówno tekstach naukowych, jak i we wspomnieniach. Z materiałów tych korzystają szkoły, instytucje kultury, miłośnicy historii miasta.

Temat żydowskiej społeczności funkcjonuje w przestrzeni publicznej miasta, organizowane są wydarzenia upamiętniające żydowską obecność w mieście. Jednak zasięg tych wydarzeń i liczba ich odbiorców może świadczyć o tym, że temat ten nie przez wszystkich jest akceptowany i uznawany za "swój". Brakuje przeświadczenia, że Żyd to Polak, a historia Biłgoraja nie może być pisana bez wspominania o jego żydowskich mieszkańcach.

Zobacz tekst